İDO İSTANBUL DENİZ OTOBÜSLERİ

6/12/2009 1:12:54 AM

TARİHÇE

İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul'un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 yılında kurulmuştur.

Etrafı denizlerle çevrili İstanbul'da deniz yolu ile yapılan yolculuklar önemli bir ulaşım alternatifi oluşturuyor. Trafiğin gün geçtikçe biraz daha keşmekeşe dönüştüğü İstanbul'da, 22 senelik bir geçmişe sahip olan deniz otobüslerinden her geçen gün daha verimli bir biçimde yararlanılıyor.

İDO, artan talepler doğrultusunda, yeni hatlar açarak ve maliyetleri daha da düşürerek İstanbullular'a daha ucuz yolculuk olanağı da sağlamayı hedefliyor. Kapasite kullanımının her geçen gün artması, fiyatların  deniz yollarındaki diğer alternatifler seviyesine düşmesi doğrultusundaki ümitleri güçlendiriyor. İstanbul Deniz Otobüsleri insana hizmeti, teknoloji ile yoğurarak geleceğin aydınlık günlerine hızla ve kararlılıkla ilerliyor.


İstanbul'un deniz ulaşımı, 1987 yılına kadar büyük ölçüde Türkiye Deniz İşletmeleri Şehir Hatları İşletmesi tarafından sağlanmaktaydı. Bu tarihte Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Ulaşım ve Ticaret A.Ş. kurularak deniz ulaşımını sağlayan ikinci bir kuruluş ortaya çıkmıştır. 

Daha sonra 1988 yılında şirkette ünvan değişikliği yapılmış işletme,  İDO - İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret  A.Ş. adını almıştır.

2005 Şubat ayında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) ile bir protokol yaparak Türkiye Şehir Hatları İşletmesini devralma iradesini ortaya koymuştur.  Devralma işlemleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına İDO tarafından yürütülmüştür. Devralma işlemiyle birlikte İstanbul’da deniz ulaşımından sorumlu tek otorite İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmuş ve bu otorite de büyük ölçüde İDO’ya devredilmiştir.

İDO’nun  kuruluşundan itibaren yıllara göre gelişimini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

1987 yılı.  449 yolcu kapasiteli ilk iki deniz otobüsü hizmete başlamıştır. Aynı yıl içerisinde 3 adet deniz otobüsü daha satın alınmış ve hizmete sunulmuştur.

1988 yılı. 5 adet yeni deniz otobüsü daha satın alınmış ve gemi sayısı 10’a çıkmıştır.

1992 yılı. Bu yılda Kartal ve Kadıköy iskeleleri açılmış ve işletmeye alınmıştır.

1994 yılı.  İki adet Monohull tipi 155 yolcu kapasiteli deniz otobüsü ile 10 olan deniz otobüsü  adedi 12'ye çıkmıştır.

1996 yılı.  450 yolcu kapasiteli iki deniz otobüsü ile birlikte deniz otobüslerinin sayısı 14'e çıkmıştır.

1997 yılı.  350 kişilik 3 deniz otobüsü , 450 yolcu ve 94 araç kapasiteli 2 adet hızlı feribot  ve yine ilk defa Türkiye Gemi Sanayi Pendik Tersanesi'nde imal edilen 400 kişilik 1 deniz otobüsü  ile filodaki gemi sayısı 20'ye yükselmiştir. Bu yıl içinde Yalova - Yenikapı hattı açılmış ve İstanbul’da ilk defa hızlı feribot hizmeti başlatılmıştır.

1998 yılı. 800 yolcu ve 200 araç kapasiteli 2 adet hızlı feribot  inşa ettirilmiştir. Bu yıl içinde yerli imalat olarak Temel Reis II adlı gemi Pendik Tersanesi’nde yapılan ikinci deniz otobüsü olarak faaliyete geçmiştir.

2000 yılı. Türkiye Gemi Sanayi AŞ Pendik Tersanesine 2 adet 400 yolcu kapasiteli deniz otobüsü inşa ettirilmiştir (Barbaros Hayrettin Paşa, Sokullu Mehmet Paşa).

2003 yılı. İDO hızlı feribot ve deniz otobüsleri dış hatlarda ( biletli hatlar) online rezervasyon ve satış  sistemine geçilmiş ve kredi kartıyla bilet satış hizmeti başlatılmıştır.

2004 yılı. 588 yolcu ve 112 araç kapasiteli  adet hızlı feribot satın alınarak Pendik - Yalova hattında sefere konulmuştur.

2005 yılı içinde 155 yolcu kapasiteli 2 adet monohull deniz otobüsü İzmit Belediyesi'ne devredilmiştir.

2005 Mart ayında, TDİ 'ye bağlı Şehirhatları İstanbul Deniz Otobüsleri'ne devredilmiştir.

2007 Mart ayında Singapur'da inşa edilen 2 yeni deniz otobüsü İDO filosuna katılmıştır.

17 Nisan 2007 'de;  Austal tarafından inşa edilen 225 araç ve 1200 yolcu kapasiteli Osman Gazi - 1 Hızlı Feribotu İDO filosuna katılmıştır.

2007 Mayıs ayında Singapur'da inşa edilen 3. deniz otobüsü İDO filosuna katılmıştır.

2007 Temmuz ayında Singapur'da inşa edilen 4. ve 5. deniz otobüsleri İDO filosuna katılmıştır.

16 Ağustos 2007'de;  Austal tarafından inşa edilen ve Osman Gazi -1 feribotunun ikizi olan Orhan Gazi - 1 feribotu İDO filosuna katılmıştır.

11 Aralık 2007 'de, Türk mühendisleri ve işçilerinin emeğiyle, bir Türk tersanesinde inşa edilen Suhulet araba vapuru İDO filosuna katıldı.

Mart 2008 'de , Suhulet'in kardeş gemisi Sahilbent, İDO filosuna katıldı.

20 Haziran 2008 'de , Sultan Ahmet araba vapuru törenle hizmete alındı.

4 Eylül 2008 'de, Sadabat araba vapuru hizmete girdi.

Kasım 2008'de, DAMEN tarafından Çin'de inşaa edilen Double-Ended tipi Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman  hızlı feribotları İDO filosuna katıldı.

Aralık 2008'de, İstanbullular'ın seçtiği Model 4 vapurlarından ilki olan Fatih vapuru hizmete alınmıştır.

Mart 2009'da, Model 4 vapurlarından ikincisi olan Kadıköy vapuru hizmete girmiştir.

Mayıs 2009'da, Model 4 vapurlarından üçüncüsü olan Beyoğlu vapuru hizmete girmiştir.

İDO filosu;  Toplam 33 hatta , 25 Deniz Otobüsü , 10 Hızlı Feribot, 18 Araba Vapuru , 34 Şehirhatları Yolcu Vapuru ve Mavi Marmara Yolcu Gemisi ile 86 noktaya hizmet götürmektedir.

İDO, 88 Gemi ve 86 İskele ile dünyanın en büyük araç ve yolcu deniz taşımacılık  şirketidir.

İDO, 88 Gemi ile 33 Hatta , 86 noktaya sefer yapmaktadır.

İDO filosunda, yan hizmet gemileri ile birlikte,  toplam 104  gemi bulunmaktadır. 

 


İDO’nun GELİŞMESİ
 
2005 yılında ŞHİ’ye  ait gemilerin de devralınmasıyla   birlikte 1987 yılında  2 DO ile  hizmete başlayan İDO, bugün toplam 32 hatta, 25 DO , 8 HF, 17 ŞHAV ve  33 ŞHV’den oluşan filosu ve 84 iskelesi ile, sadece Türkiye’de değil, dünya çapında en önemli deniz taşımacılığı kuruluşu haline gelmiştir. Bu başarı,
2007 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 25 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Interferry (Uluslararası Feribot Operatörleri Birliği) Kongresi’nde açıklanmıştır. Toplantıda, deniz taşımacılığında çok önemli bir konuma sahip olan Türkiye’nin yıllardır bu fırsatı değerlendiremediği, ancak İDO’ nun kurulmasıyla Türkiye’nin deniz taşımacılığında hızlı atılımlar yaptığı belirtilmiş ve  “Dünyada tek başına bu kadar yolcu taşıyan başka bir kuruluş yok” ifadesi kullanılmıştır. Toplantıda İDO’ nun  deniz ulaşımında geniş imkanlara sahip olan İstanbul’un kapasitesini doğru ve etkin biçimde yönettiği, bu olanaklara sahip birçok gelişmiş kentin (San Francisco, Sydney, Lizbon, Londra vb.) bu başarıyı sağlayamadığı vurgulanmıştır.
 
Stratejik Hedefler ve Geleceğe Bakış
Kuruluşumuz, vizyonunda da belirtildiği gibi, dünyada benzer deniz taşımacılığı yapan kuruluşlar arasında yolcu ve araç sayısının yanı sıra hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti açısından  örnek ve lider kuruluş olmayı hedeflemektedir. 
Misyonumuzda belirtildiği gibi, amacımız Marmara Denizi’nde araç ve yolcu taşımacılığını çağdaş koşullarda gerçekleştirmek ve  İstanbul'da kent içi ulaşımının bir kısmını deniz yoluna aktararak trafiği rahatlatmaktır.  Bunları yaparken sosyal faydayı ve kamu yararını gözeterek, sınıfında iyi ve güçlü  olan gemilerimizle  halka rahat, güvenli, konforlu ve hızlı bir ulaşım sağlamakta, güçlü sermaye yapımız ile sürekli büyüyerek yerel ve ulusal ekonomi ile çevreye  katkıda bulunmaktayız. 
 
Temel Müşteri Grupları
Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan kuruluşumuzun müşterileri de farklılık göstermektedir.
Bursa, Bandırma ve Yalova hatlarında sefer yapmakta olan 8 adet HF’lerin müşterisi genelde iş seyahati yapan ya da tatile giden, araçlı veya araçsız yolcudur.

ŞHAV’lerde  taşınan müşteri profili, Sirkeci – Harem hattında küçük araç ve minibüs sınıfında yoğunlaşmaktadır. Eskihisar – Topçular hattında   kamyon – TIR  segmenti  ile küçük araç sınıfı eşit ağırlıktadır. DO ve ŞHV müşterisi, genelde iş veya okula giden yolculardan oluşmaktadır.
HF yolcularının ulaşım hareketleri, sezonsal olarak değişmekte, DO, ŞHAV ve ŞHV yolcularının hareketleri ise günlük mesai saatlerine göre değişkenlik göstermektedir.
 
Rekabet Ortamı
Kuruluşumuzun sahip olduğu HF’ler, DO’lar ve ŞHAV’lerin  birebir rakibinin  bulunmamasına karşılık bazı ikame ulaşım türleri rakip olarak düşünülebilir: karayolu ulaşımı, otobüs seferleri, havayolu, şehir içi ulaşımda tren, otobüs ve tramvay vb. gibi ulaşım tür ve araçları.  HF, DO ve ŞHAV’ler söz konusu alternatiflere kıyasla hem fiyat hem de süre avantajı sunmaktadırlar.

ŞHV’lerin ise taşıma hizmeti açısından teorik olarak rakibi sayılabilecek  DENTUR ve TURYOL isimli yolcu motoru kooperatifleri mevcuttur. Bu kooperatifler genelde daha önceki yıllarda  kurumlar arasındaki yetki kargaşasını fırsat bilerek ruhsatsız yolcu taşıdıkları bilinen,  ancak İstanbul Valiliği’nin Kasım 2001’de yayınladığı Deniz Araçlarının Ruhsatlandırılması ve İşletilmesi genelgesine uygun olarak  son yıllarda organize olmuş olan kuruluşlardır.

Bu kooperatifler, ŞHV hatlarının bazılarında (Beşiktaş, Üsküdar, Kadıköy, Eminönü, Karaköy ve Haliç)  toplu deniz taşımacılığı faaliyeti yapmaktadırlar. Özellikle, sabah ve akşam yoğun saatlerde ŞHV’de doluluk oranları kapasitenin üstünde gerçekleştiğinden, bu saatlerde oluşan talep fazlasının bu kooperatiflere kaymasına neden olmaktadır. Ayrıca yolcu motorlarının belli bir tarifeye uymadan, doldukları anda kalkması da onlar için bir avantaj oluşturmaktadır. 

Gemi filomuzun yoğun saatlerde oluşan talebe cevap verecek şekilde genişletilmesi, doluluk oranlarında düşüşlere neden olacağı, bu durumun AİH’lere ulaşılamaması ve yatırımın geri dönüşü gibi problemler yaratacağı için, kuruluşumuz yolcu motorlarını rakip olarak görmemekte, kendi iskelelerinin kullanılması dahil olmak üzere bir çok olanak sağlamakta, bu kuruluşlarla işbirliğine gitmektedir.  Hatta bu kooperatifler, İBB toplu ulaşım entegrasyon çalışmaları çerçevesinde Akbil uygulamasına dahil edilmişlerdir. Böylece toplu ulaşımın deniz ayağı neredeyse kuruluşumuz  tarafından koordine edilir hale gelmiştir.

ŞHV ve ŞHAV’de diğer bir alternatif tür ise karayollarıdır. Fakat İstanbul genelindeki trafik problemi nedeniyle bu alternatif,  süre avantajı göz önüne alındığında kesinlikle bir opsiyon sunamamaktadır.
İDO, yukarıda da belirtildiği gibi, bir İBB kuruluşu olması nedeniyle kamu hizmeti gerçekleştirmekte, sadece kar odaklı olmaktan ziyade kamu yararı gözetmektedir. İDO’da fiyatlar, hizmet maliyeti, kara ulaşım alternatifleri  maliyeti değerlendirilmesi sonucu belirlenmekte, UKOME’ye teklif edilmekte ve belirlenen fiyatlar ancak onay alındıktan sonra yürürlüğe girmektedir. İDO, sektöründe rakipsiz olmasına karşın, fiyat artışlarını belirlerken, bir toplu ulaşım hizmeti sunduğunu gözardı etmemektedir. Sonuç olarak fiyat artışları müşteri memnuniyetini etkilemeyecek ancak şirket mali dengesini de  (yakıt fiyatları ya da diğer gider kalemleri) göz önünde bulunduracak şekilde belirlenmekte ve gerçekleştirilmektedir. Belirlenen fiyatlar, özellikle iç hatlarda, şirket karlılığı ile  kamu yararı  arasındaki optimum noktayı gerçeklemek durumundadır.
 
Kullanılan Teknoloji
Kuruluşumuz dünyadaki çağdaş gelişmeleri yakından izleyerek ve yolcularına güncel  teknolojiyi kullanarak hızlı, konforlu ve güvenli yolculuk yapmayı sağlayan bir işletmedir. Teknolojik yenilikler sadece gemilerimizde değil, hizmet sunduğumuz tüm alanlarda en geniş ve yaygın bir biçimde uygulanır. İDO teknoloji yönelimliliği müşteri odaklılığın kaçınılmaz bir gereği olarak görmektedir.

 

İDO'nun KALİTE YOLCULUĞU
 
Kuruluşumuzda  kalite çalışmaları iki yapısallaştırılmış kalite sistemi çerçevesinde yürütülmektedir: ISO 9000 ve ISM sistemi.  ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi’nin (KYS) oluşturulmasına yönelik çalışmalar 1999 yılında  başlamıştır.
 
 2000 yılı Eylül ayından sonra dokümantasyonun oluşturulması, revize edilmesi ve sistemin kurum bünyesinde uygulanması çalışmaları tamamlanmış ve TÜV Management Service tarafından yapılan kapsamlı denetim uygulaması ile  ISO 9001:1994 kalite belgesi alınmıştır. ISO 9000 standartlarının 2000 yılında uluslar arası düzeyde yeniden oluşturulması nedeniyle mevcut sistemin alt yapısı yeni standartlara göre yeniden düzenlenmiş ve gerekli revizyonlar yapılmıştır.  Sistemin yeni şekliyle ISO  9001:2000 kalite belgesi TÜV CERT kurumundan 22.12.2003 tarihinde alınmıştır. Kuruluşumuzda İSG çalışmalarına 2007 yılında İSG Proje Ekibi oluşturularak başlanmış ve sistem yürürlüğe   alınmıştır.

 
Uluslararası Gemi Güvenliği Yönetimi (International Ship Safety Management – ISM) çalışmaları özellikle gemiler için geliştirilmiş bir güvenlik ve kalite yönetim sistemi olup bir anlamda ISO 9000 sistemine benzemektedir. Geminin seyir sırasında sahip olması gereken özellikler, geminin denize açılması, teknik donanımı, can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması vb. hususlar bu standartlarla belirlenmiştir.
 
ISM’nin yürürlüğe girmesiyle uluslar arası gemi işleten kuruluşlar, ofisleri için Uygunluk Belgesi (DOC) ve gemiler için Güvenli Yönetim Sertifikası (SMC) almak zorundadırlar. Kuruluşumuz kabotaj hattında gemi işletmeciliği yaptığından bu standartlardan  muaf olmasına rağmen, DOC ve 6 adet gemi için SMC’ye sahiptir.  9 adet geminin de SMC’li olması için Türk Loydu’na başvurulmuştur.

İDO’da uzun yıllardan bu yana sürdürülen kalite çalışmalarında daha etkin olmak, çalışanlarımızdan başlayan, önce kuruma daha sonra tüm paydaşlarımıza ulaşan bir kalite anlayışının ancak Ulusal Kalite Hareketi çalışmaları ile mümkün olabileceği inancıyla, Mart 2006 tarihinde KalDer’e ve UKH’ye üye olunmuştur.

Yapılan çalışmaları belirli sistemler içerisinde sürdürmek, EFQM Mükemmellik Modelini uygulamak, sürekli iyileştirme faaliyetlerinde bulunmak ve ulusal düzeyde elde edilen tecrübelerden yararlanmak için 2006 yılı Nisan ayında UKH Proje Ekibi oluşturulmuş, bu ekibin EFQM  Mükemmellik Modeli eğitimlerinin tamamlanmasından sonra özdeğerlendirme yapılmıştır.

Kasım 2006’da KalDer’den alınan dış değerlendirme hizmeti sonucunda şirketimiz (ŞHİ hariç), EFQM Mükemmellik Modeli kapsamında değerlendirilmiş ve neticesinde “Mükemmellikte Yetkinlik” onayı  almaya hak kazanmıştır.

2006 yılında alınan Geri Besleme Raporu (GBR) sonucunda mevcut proje ekibi Kalite Yürütme Kurulu (KYK) adıyla tüm liderlerimizin katıldığı bir ekip haline getirilmiş, GBR’deki İyileştirmeye Açık Alanlar (İAA),  yapılan  kıyaslama çalışmaları, dış kuruluşlardan aldığımız eğitim ve danışmanlık ile, sistematik olarak iyileştirilmeye başlanmıştır.

 ONLİNE BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYINIZSayfayı Yenile      |    Yazdır      |      Geri Dön       |        Yukarı