PİER LOTY (PYERRE LOTY)

PİER LOTY (PYERRE LOTY)
Ocak 28 16:04 2015 Bu Makalede, Yazar
Eyüp Sultan Camii’nin yanindaki mezarliklarin arasindan upuzun merdivenleri tirmanmaya baslarken, bir yandan Haliç’i seyrediyor, bir yandan da ortamin yaydigi mistik huzuru soluyorsunuz. Yolun sonunda karsiniza tarihi Pierre Loti Kahvesi çikiyor. Birkaç yüz yillik geçmise sahip kahve essiz manzarasiyla sizi alip eski zamanlara, Cenevizlilere, Osmanlilara götürüyor.. 19. yüzyilin sonlarina kadar Rabia Kadin Kahvehanesi olarak bilinen, Fransiz yazar Pierre Loti kahveyi mekan tutmaya basladiktan sonra Pierre Loti Kahvesi olarak anilan kahve, yillardir asiklarin, kendisiyle bulusmak ve sehirden kaçarak spritüel bir huzur solumak isteyenlerin duragi. Pierre Loti, 1850-1923 yillari arasinda yasamis ünlü Fransiz yazar ve oryantalist. Deniz subayi olan Loti, Türkiye’ye ilk kez 1876 yilinda gelmis ve bir yil kalmis. Eyüp sirtlarindaki tarihi kahveyi de o yillarda kesfetmis. Haliç’in büyüsü mü bilinmez ama, Pierre Loti’yi oraya çeken bir diger unsur da Aziyade ismindeki evli bir Osmanli hanimiymis.

Fransa’da evli oldugu söylenen Pierre Loti ile Aziyade arasinda büyük bir ask oldugu yillarca efsane gibi dilden dile aktarilmis. Pierre Loti ayni isimli romaninda Aziyade’ye olan askini gizlememis. Iste o gün bugündür kahvenin adi Pierre Loti olarak anilmis. Kahvenin bulundugu tepeye de Loti’nin anisi Pierre Loti Tepesi adi verilmis.. Bu tarihi kahvenin hemen bitisigindeki eski merdivenlerden çikinca sag tarafta, istanbul Büyüksehir Belediyesi’nin 1997 yilinda Pierre Loti Tepesi’ndeki yapilari istimlak ederek bölgeyi turizme kazandirmak amaciyla baslattigi projenin ürünleri karsimiza çikiyor; metruk evlerin yerine Osmanli-Türk mimarisine uygun yapilan ahsap konaklar. Mevcut yapilari muhafaza edilen turistik kompleksin yapimi 2000 yilinda tamamlandi. Otel olarak hizmet veren alti konaga, Pierre Loti’ye yakin semtlerin isimleri verilmis; Ayvansaray, Sütlüce, Eyüp, Balat, Hasköy ve Fener konaklari. Turquhause Butik Otel olarak turizme açilan konaklar 68 odali ve130 yatak kapasitesine sahip. Tarihi konaklarda bir gece konaklamanin bedeli 60-100 dolar arasinda degisiyor.Iç mekanlar tesislerin içinde bulundugu tarihi atmosfere uygun objelerle dekore edilmis. Restoran ve kafenin tavanlari kalemkarlar ve nakkaslar tarafindan özenle süslenmis.

Tesisin bulundugu bahçe zevkli bir peyzaj çalismasiyla ziyaretçilerin rahatça gezebilecekleri bir alana dönüstürülmüs. Pierre Loti’de konaklarin yani sira tarihi eserlerde restore edilmis. Örnegin, 250 yil önce idris-i Bitlisi tarafindan yaptirilan Sibyan Mektebinin restorasyonu tarihi mimari’nin korunmasina katki açisindan önemli. Bahçedeki Niyet Kuyusu’na iki rekat namaz kilip, niyet duasini okuduktan sonra gelenler kuyunun içine baktiklarinda kaybettikleri degerli bir seyin nerede oldugunu gördüklerine inananlar, bu umutla hâlâ kuyunun içini gözleyenler var. Tesisin girisinde Attan Düsen Ali Pasa’nin kabri de bulunuyor. Rivayete göre, rahmetli Pasa’nin padisahla arasi açilmis, görevinden azledilmis. Bir süre sonra padisah tarafindan iade-i itibara mazhar olmus ancak bu kez attan düsüp vefat etmis. Pierre Loti Turistik Tesisleri’ne gelenler Halic’in muhtesem siluetini izlemenin yani sira Miniatürk’ü yukaridan görme sansina da sahipler.