BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ
Ocak 29 09:23 2015 Bu Makalede, Yazar
bahce

Sevgili arkadaşlar,
Ülkemizin sahip olduğu kıt kaynaklar ve şartlar açısından baktığınızda, üniversiteli olmanın başlı başına bir ayrıcalık olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Yüz binlerce öğrenci arasından çok önemli bir sınavı aşarak bir üniversiteye kabul edilmek çok zorlu bir süreç. Hepiniz yoruldunuz, heyecanlandınız, yoğun bir stres yaşadınız. şimdi ise karar verme zamanı. Sizin için en uygun, kişiliğinizle en uyumlu, sizi en iyi yansıtabilecek olan eğitimi alabilmeniz için üniversitenizi seçeceksiniz. Üniversiteyi bitirdiğinizde alacağınız diploma size yeni kapılar açmalı, yeni dünyalar sunmalı, sizi farklılaştırmalı. Diplomanız, gurur duyacağınız bir kimlik belgesi niteliğini de taşımalı. Siz üniversitenizi, üniversiteniz de sizi temsil etmeli. Hepinizin, kendi geleceğiniz açısından en doğru seçimi yapmanızı diliyor ve şansınız bol olsun diyorum.

Seçim süreciniz boyunca karşınıza çıkan birçok devlet ve vakıf üniversitesi arasından Bahçeşehir Üniversitesi’ni de tanımanızı ve değerlendirmenizi istiyorum. Bu katalogu bu amaçla hazırladık. Türkiye’nin en genç üniversitelerinden birisiyiz. Ancak gençliğimiz binalarımızın, laboratuarlarımızın yeniliğinden kaynaklanmıyor. Biz yeni çağın, yeni dünyanın üniversitesiyiz. Eğitim felsefemiz, bilimsel tavrımız ve öğrencilerimize yaklaşımımız açısından genç ve farklıyız. Bahçeşehir Üniversitesi özgün, dinamik, özgürlükçü ve sürekli yenileşmeden yana olan bir üniversite. Bilimdeki, sosyal yaşamdaki, teknolojideki değişimleri yakından takip ediyor ve hızla kendimizi yeni duruma uyarlıyoruz. Zira artık bir sürat çağında yaşıyoruz ve yeterli hıza ulaşmanın tek yolu bilgi ile bilgeliği harmanlamaktan geçiyor. Üniversitemiz, içerisinde yaşadığımız ortamı yalnızca bir “bilgi uygarlığı” olarak değil, aynı zamanda bir “tasarım uygarlığı” olarak da tanımlıyor. Biz dünyayı yalnızca öğrenmeye değil, onu yeniden tasarlamaya aday öğrencileri arıyoruz.

Bu amaçla Bahçeşehir Üniversitesi olarak, en güçlü akademik kadro ile en yaratıcı ve tasarımcı öğrencilerin, dünyanın en güzel yerleşkesinde ve en ileri teknoloji desteğiyle donanmış eğitim kurumunda buluşmasını hedefliyoruz. Öğrencilerimizin % 30’a yakın bölümü burslu okuyor ve bu oranı daha da yükseltmek ana hedefimiz. Başarılı ama imkanları yetersiz öğrencilerin iyi bir eğitimle buluşturulmasını hem ülkemize, hem de toplumumuza karşı sosyal bir sorumluluk olarak görüyoruz. Geleceği izlemeyi değil, şekillendirmeyi ödev biliyoruz. Atatürk’ün koymuş olduğu çağdaş uygarlık düzeyini “aşmak” hedefinin tek yolunun iyi eğitimli, nitelikli ve yaratıcı bir insan kaynağını üretmekten geçtiğini biliyoruz. Bizler bu göreve hazırız. Sizlerin varlığı bizleri, geleceğe inançla ve umutla bakmaya sevk ediyor.

Filozof Seneca “Hangi limana gideceğini bilmeyene hiç bir rüzgar yardımcı olmaz.” diyor. Önce limanınızı seçin, sonra bütün rüzgarlar yelkenlerinize dolacaktır, inanın.

Yolunuz açık olsun…

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan
Rektör

Posta Adresi:  Çiragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6
34353 Besiktas, ISTANBUL / TÜRKIYE
Telefon: 0 [212] 381 00 00
Faks: 0 [212] 381 00 20
 

bah